Przeprowadzanie okresowych inspekcji auta jest niezwykle ważne. Jeżeli planujesz dalszą podróż zawsze należy zweryfikować, iż samochód gotowy jest do wyprawy. Nawet pośpieszne sprawdzenie stanu technicznego może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapomnij o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a również tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak odcień pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana bądź mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie może przypominać spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć czujność na wszelkie uszkodzenia i brakujące elementy. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w motorze. Uczynić to możesz za sprawą specjalnego bagnetu sięgającego do w środku bloku silnika. Nie zapominaj, iż przed sprawdzianem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego wykorzystując wskazania min/max w pojemniku. Jeśli będzie trzeba go troszkę dolać, musisz uwzględnić by użyć trafnego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia bądź wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niewłaściwej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Upewnij się, iż oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednak zwróć baczność, aby nie dokręcać ich zbytnio mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w zasobniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa utwierdź się, iż kupiony płyn jest zgodny z w chwili obecnej wykorzystywanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika oraz ciśnienie – w razie potrzeby wskazane będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje działają poprawnie.

Po tej kontroli będziesz przyszykowany do wędrówek. Awaria może się zdarzyć zawsze jednakże w przyzwoicie utrzymanym pojeździe przydarza się rzadziej, samochód będzie funkcjonował dłużej i lepiej.

Wpis napisany dzięki holowanie Wieszowa