Statystyki podkreślają, że wypadki powodują najczęściej osoby młode. Kluczowym powodem jest nieroztropność, brak szacunku do zasad i przepisów drogowych. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, niektóre wypadki są nieuchronne, lecz są też i takie, których można uniknąć jeśli tylko kierowca zachowa odpowiednią baczność. Skrajną rzeczą jest, by każdy adresujący był postacią odpowiedzialną.

Oto parę wartościowych wskazówek, które pomogą Ci w zapobieganiu poważnym kraksom.

Miej otwarte oczy na to co dzieje się na drodze. Nie zapomnij, ze w trakcie jazdy cała Twoja uwaga powinna być zwrócona na poradzenie. Z łatwością jest się rozproszyć tym co dzieje się w samochodzie, lecz kierowca powinien być odpowiedzialny wobec zadania prowadzenia pojazdu. Samochody nie są miejscem dla czynności wielozadaniowych, z tego powodu należy powstrzymać się od robienia innych rzeczy.

Stroń od konwersacji przez telefon w aucie. Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w czasie jazdy. Używać telefonów z funkcją głośnomówiącą, a najlepszą rzeczą jaką można zrobić to wyłączenie komórki.

Nie zmieniaj muzyki zbytnio często. Chociaż to nie wskazane, aby w aucie słuchać muzyki w czasie jazdy to nikt do tego się nie stosuje. Jeśli już korzystasz z radia, nie zajmuj się nim nadto często. Przyszykuj listę ulubionych utworów, nagraj ją na płytę i trzymaj na boku do powszedniego użytku.

Przenigdy nie pij alkoholu w samochodzie. W taki sposób dochodzi do całego szeregu wypadków. Nie tylko niesie to za sobą dużo zagrożeń, ale można także stracić prawo jazdy. Jeżeli już musisz pić skorzystać z transportu publicznego.

Bierz pod uwagę ograniczenie szybkości. Wszyscy wiemy, iż samochód podróżujący z duża prędkością intensyfikuje ryzyko wypadków, wobec tego trzeba zawsze przestrzegać ograniczeń szybkości.

Tekst powstał przy współpracy z dowóz paliwa Pyskowice